שעות עבודה | ימים א' עד ה' 8:00-20:00 | ימי ו' 8:00-15:00
twitter facebook-call facebook-call facebook-call

אכיפה ושינוי הסדרי שהות

18.05.2023

הליכי גירושין בין הורים מסתיימים בפסק דין או בהסכם גירושין אשר מקבל תוקף של פסק דין. לפיכך, ההורים מחויבים לקיים את הסדרי השהות כפי שנקבעו והפרתם היא כהפרת פסק דין חלוט. למעשה, אכיפה ושינוי הסדרי שהות איננו יכול להיעשות באופן עצמאי על ידי אחד מההורים וחייב לקבל את אישור בית המשפט.

חריגה, אכיפה ושינוי הסדרי שהות

כלומר, כל חריגה מההסדר שנקבע בפסק הדין היא הפרה של הסדרי  השהות ויש להתייחס לזה בצורה מדויקת ומסודרת משפטית.

סיבות שונות יכולות לגרום להפרת הסדרי שהות בין ההורים הגרושים. אי לכך, אופן ההתנהלות מול הפרת הסדרי שהות, משתנה מהבחינה המשפטית, בהתאם לנסיבות ההפרה. תביעות ובקשות בגין שינוי הסדרי שהות מונחות באופן תדיר לפתחן של הערכאות המשפטיות בישראל. הלכה פסוקה היא כי הסדרי שהות אינם "בחירה" של ההורים אלא זכות של הילדים ויש להתחשב בהם.

הסדרים, אכיפה ושינוי הסדרי שהות

הסדרים אלה מסייעים לילדים לשמר דמות אב ואם והדברים תלויים רבות בתדירותם, סדירותם ותכיפותם. יפים לכך דבריו שלכב' השופט, ניצן סילמן "נקודת המוצא הנה הקטינים ולא הוריהם; העובדה כי ההורים מצויים בבלבול, ובסערת רגשות אגב הליך הגירושין, אינה מצדיקה היתר לפגיעה בטובת קטינים". לצערנו, שינוי הסדרי שהות הוא תופעה נפוצה. לא בכדי, מפעם לפעם מוגשת הצעת חוק להסדרת אכיפת שהות אשר מבקשת להעניק לבית המשפט ארגז כלים רחב להטלת סנקציות על הורים. כמו כן, הדברים מצאו ביטוי בוועדות מקצועיות ובעיקר בוועדת שניט וועדת רוטלוי.

לסיכום

במידה ואתם מרגישים שהצד השני מפר את הסדרי השהות והדבר פוגע בכם או בילדים, אל תחששו לפנות בהקדם לעורך דין אשר מתמחה בדיני משפחה. לא אחת, די במכתב התראה מעורך דין בכדי להחזיר את השגרה למסלול. כמו כן, כאשר יש צורך בכך, פנייה לבית המשפט באמצעות עורך דין מטעמכם תוכל בהחלט להיות תגובה הולמת. זכרו, כאשר הצד השני מפר את הסדרי שהות, עליכם להגן על הילדים שהם הנפגעים העיקריים.

מאמר זה נכתב ע"י עו"ד גילה עיני

שלח
1
💬 Need help?
אפשר לעזור ?
דילוג לתוכן